Wywiad Tomasza przeprowadzony z Dawidem
Obecnie aby przywrócić sobie dobry słuch i dostać aparat słuchowy trzeba skontaktować się z protetykiem słuchu.
Mamy dwie możliwości, albo pacjent pojedzie do stacjonarnego gabinetu, albo protetyk słuchu może odwiedzić pacjenta.
I teraz, jakbyś mógł Dawid przybliżyć, czym różnią się te dwa rodzaje interakcji - jak istotna w tej procedurze jest kwestia wyposażenia i inne istotne aspekty...
Innymi słowy czy te dwie formy kontaktu są równoprawne, czy któraś jest w innych okolicznościach bardziej preferowana? Głównie chodzi mi o takie wskazanie różnicy między tymi dwoma rodzajami komunikacji, w jakich sytuacjach która z tych form jest bardziej wskazana...
Rozumiem. Główną różnicą jest badanie słuchu, w jakich warunkach ono jest przeprowadzone. Jeżeli na wizycie domowej panują względnie ciche warunki, to można takie badanie słuchu przeprowadzić na wizycie domowej. Natomiast jeżeli jest tam głośno, to wtedy pojawia się problem z precyzyjnym określeniem parametrów ubytku słuchu.
A z kolei w gabinecie jest to kabina dźwiękoszczelna, więc takie warunki są bardziej sprzyjające.
Warto tutaj wspomnieć, ze podczas badania słuchu w gabinecie, kiedy oczywistym faktem jest ubytek, może pojawić się sytuacja, że ktoś ze zdrowym słuchem bada słuch, albo jeszcze ma tak przez nas określany kolokwialnie nadsłuch i mówi o jejku, ja jestem w kabinie, a i tak słyszę coś tam, gdzieś tam.
Tak się dzieje, bo kabina ma pewne parametry, które ma spełnić i jeśli ktoś ma słuch idealny, to będzie słyszał dźwięki z zewnątrz, bo nie da się ich całkowicie uniknąć.
Warunki prawie idealnej ciszy da się osiągnąć w specjalistycznej kabinie dźwiękoszczelnej w specjalnie zaprojektowanym budynku taki jak na przykład jest na terenie Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
I wtedy w takim obiekcie jest zupełna, idealna cisza, wręcz uszy zatyka. Natomiast w przypadkach, w przypadkach pacjentów, u których stwierdzamy niedosłuch, oni bardzo często jakichś tam takich cichszych dźwięków, typu szmer pracującej lodówki, nie słyszą...
Wizyty domowe i te w naszych gabinetach, można powiedzieć, od strony badania słuchu będą bardzo zbliżone. Bardzo często też przeprowadzamy drugie badanie słuchu, takie bardziej związane z naszym standardem pracy i to już przeprowadzamy właśnie na otwartym uchu bez tłumienia dźwięków z otoczenia.
Tak więc automatycznie jakieś dźwięki, odgłosy z otoczenia będą tam dochodzić, bo nie robimy tego w kabinie i też robimy to właśnie celowo z dźwiękami, które do pacjenta dochodzą, więc to tak samo się odbywa w gabinecie i na wizycie domowej.
Podsumowując, ostatecznie, jeżeli warunki w domu pacjenta pozwalają, to możemy zrobić badanie słuchu i w domu, i w gabinecie zbliżone.
Drugą różnicą, którą ewentualnie warto podkreślić, że jeżeli pacjent będzie chciał korzystać z dofinansowań, to sam odbiór aparatu zrobiony przez pacjenta lub przez kogoś z jego rodziny - bo to niekoniecznie pacjent musi osobiście odbierać aparat - sam odbiór, czyli nie mówię o przygotowaniach, o sprawdzaniach, tylko mówię o samym odbiorze, on musi się odbyć na terenie gabinetu, tam gdzie jest zgłoszony gabinet.
Także wtedy sam odbiór musi się na przykład odbyć, jeżeli to jest osoba, która leży na łóżku, to powinna po prostu sobie dalej leżeć, natomiast ktoś upoważniony z rodziny przychodzi i podpisuje się na odbiorze, że odbiera dla swojej mamy, taty, cioci i wtedy ta osoba odbiera ten sprzęt i jest wykazana jako odbierająca sprzęt dla cioci.
To jest z takich prawnych kwestii. Generalnie nie ma różnic, w praktyce nie ma różnic, oczywiście przy założeniu, że pacjent zapewni nam odpowiednie tło akustyczne.
A sprzęt do badań - taki jak audiometr - rozumiem, że użytkujecie ten sam, jakby i w gabinecie?
Nie ten sam. Mamy takie pakiety sprzętów właśnie na wizyty domowe, to mamy popakowane, zabezpieczone, więc generalnie to są sprzęty zbliżone. Być może w jakimś tam przypadku nawet identyczne, natomiast zazwyczaj mamy różne podmodele audiometrów, także mówiąc taki sam, to tak nie mogę powiedzieć, zbliżone, zdecydowane. Ale że zapewniają ten sam poziom efektu pracy. Tak można powiedzieć.
Tomek: Dobrze. A teraz jeżeli chodzi o zestaw aparatów słuchowych przeznaczonych do prezentacji pacjentowi... można podejrzewać, że w gabinetach macie szerszą gamę, którą można pacjentowi na miejscu od ręki pokazać. A jak to jest później w przypadku wizyty domowej? Przypuszczam, że pewnie nie zabieracie wszystkich aparatów do samochodu jadąc na wizytę domową...
Dawid: W gabinetach, że tak powiem - od ręki - też mamy ograniczoną ilość aparatów. Nie trzymamy tam 500 aparatów wszystkich dostępnych możliwych, trzymamy jakąś ograniczoną ilość wybranych aparatów, które najczęściej są potrzebne. Aparaty słuchowe wewnątrzuszne i te zewnętrzne, zauszne są to małe urządzenia i jadąc na wizytę domową, w tym zestawie możemy mieć również 20 -30 aparatów w torbie, bo to są naprawdę bardzo małe pudełeczka z aparatami.
Możemy wtedy wybrać po takim badaniu właśnie dany sprzęt do wypożyczenia, oczywiście po odpowiednim ustawieniu i skonfigurowaniu wynikającym z wyników badania.
Mamy również takie urządzenia, tak zwane demo czy testowe i one pozwalają w jedno urządzenie wgrać już kilka różnych modeli aparatów (czyli używając języka technicznego można emulować pracę wielu różnych urządzeń na jednym urządzeniu – to jest jedna z wielu spektakularnych cech zaawansowanych, nowoczesnych technologii!).
I mając kilkanaście takich urządzeń, to nam poszerza możliwości wyboru o już kilkanaście urządzeń razy kilka aparatów, to będzie kilkadziesiąt opcji.
Tomek: Czyli w powyższego wynika, że wizyta domowa w zasadzie niewiele co ustępuje, albo prawie że i nie ustępuje wizycie w gabinecie stacjonarnym?
Dawid: Tak, przy założeniu, że pacjent zapewni ciszę i pies nie szczeka, nic nie ujada, także to są te kwestie na które trzeba zwrócić uwagę
Tomek: A zatem dobry słuch można uzyskać zarówno w gabinecie jak i podczas wizyty domowej!
Dziękuję za przybliżenie tej kwestii!
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat poprawy komfortu słyszenia to skontaktuj się telefonicznie lub e-mail, albo od razu zamów bezpłatną wycenę wypożyczenia aparatu słuchowego.